Mogućnosti oko usmeravanja u karijeri preko Karijernih klubova

Datum objavljivanja 20, Februara 2021

Nedostatak odgovarajućeg i sveobuhvatnog sistema savetovanja u karijeri za srednjoškolce prisiljava značajan broj učenika da nastave i završe studije u onim poljima studija, koja za njih nisu poželjna ili čak ne pružaju dobre mogućnosti za zaposlenje u budućnosti.

Karijerno savetovanje i orijentacija identifikovani su kao ključna tačka u Strateškom planu za razvoj obrazovanja na Kosovu (SPOK) 2017-2021 (Ministarstvo obrazovanja, nauke i tehnologije, 2016). Nedostatak karijernog usmeravanja u kombinaciji sa nedostatkom tržišnih informacija uzrok su neusklađenosti između zahteva sa tržišta rada i veština učenika, a samim tim i između obrazovanja i ponuda za zapošljavanje. Dakle, koliko se saslušaju zahtevi i koliko se razgrađuju pojedinačni potencijali od strane škola ili društvenih okruženja?

Pokušavajući da ovo razume, Program „Podrška adolescentima nakon redovne nastave“ – ASSET , finansiran od strane USAID misije na Kosovu, ima za cilj da razvije veštine zapošljavanja i preduzetništva među mladima kako bi poboljšao pristup karijernim savetima i ojačao vezu između škole, zajednice i biznisa. Program je, kroz obuku „Orijentacija i savetovanje oko karijere“ (u daljem tekstu OSK) koju je odobrilo Državno veće za licenciranje nastavnika, obučio nastavnike da razlažu koncepte karijere u konkretne aktivnosti, povezujući ih sa nekim od očekivanih ishoda učenja iz oblasti „život i rad“.

Da bi se stvorio održivi školski mehanizam za organizovanje aktivnosti vezanih za karijeru, Program je osnovao Karijerne klubove.

Istorijat i svrha kreiranja klubova

Struktura karijernih klubova

Svaki klub vodi mentor, koji su uglavnom nastavnici „života i rada“ obučeni na kursu OSK. Članovi kluba su učenici škole koji dobrovoljno doprinose i rade na zadacima u okviru kluba. Program je takođe podržao karijerne klubove u okviru Centra za karijeru i preduzetništvo.

„Karijerni klub je ognjište znanja i svetle budućnosti učenika. Kroz razne aktivnosti organizovane u ovom klubu, učenici ne samo da uče dragocene stvari i stiču preduzetničke veštine, već su i pripremljeni za život i tržište rada. Kroz karijerni klub učenici korak po korak pristupaju svojoj karijeri, donose prave izbore za svoju profesiju, stiču iskustva i veštine za upravljanje životom“, naglašava Lamir Shkurti, nastavnik u Gimnaziji „Gjon Buzuku“ - Prizren koji je i mentor Kluba u ovoj Gimnaziji.

Svaki klub ima nekoliko ciljeva na osnovu kojih razvijaju i sprovode svoj plan rada. Ovaj plan se priprema na početku školske godine uz stručnu podršku od strane ekipe Programa. Njihovi planovi su usmereni na:


• Razvoj veština upravljanja klubom;
• Organizovanje aktivnosti za razvoj veština;
• Informacije o mogućnostima karijere za učenike škole;
• Komuniciranje i zaključivanje sporazuma sa biznisima;
• Posredovanje u praktičnom i dobrovoljnom (volonterskom) radu za učenike škole.

Tokom školske godine 2020-2021 angažovano je oko 200 učenika u okviru karijernih klubova iz 16 partnerskih gimnazija.

Razvoj veština kroz vannastavne aktivnosti

Učenici, koji su volonteri u ovim klubovima, između ostalog organizuju razne aktivnosti za korišćenje resursa i istraživanja preko Busulla.COM, pripremu CV-a i propratnog (motivacionog) pisma.

„Karijerni klub igra veoma važnu ulogu u našem svakodnevnom životu. Tu stičemo veoma dragocena znanja i veštine koje nam pomažu da izaberemo pravu profesiju za nas, znajući svoje vrednosti, interesovanja i koristi od te profesije. Klub nam takođe pomaže da razvijemo svoje veštine za upravljanje vremenom, odlučnost itd.“, navodi Erma Shkurti, predsednica Karijernog kluba u Gimnaziji„ Gjon Buzuku “- Prizren.

Jednom kada se članovi obuče za određene teme, oni razvijaju klupske aktivnosti kroz koje pomažu drugim učenicima u vezi sa tim temama. Upravo zbog toga je karijerno usmeravanje i dalje važno ne samo za beg od nepoželjnih i beznadežnih izbora, već i za otkrivanje i pokazivanje talenta i potencijala u našoj mladosti.

Kuvendi i Arbërit - Uroševac